IMDG Kod Eğitimlerinde Köklü Değişiklik

Ulaştırma Altyapı Bakanlığı tarafından 26/07/2019 tarihinde yayınlanan yönerge ile IMDG Kod eğitimlerinde köklü bir değişikliğe gidilmiştir.

IMDG Kod Bölüm 1.3 de belirtilen görev tanımları çerçevesinde yeniden düzenlenen eğitim yapısında IMDG Genel Farkındalık ve Göreve Yönelik eğitimi kaldırılmış, bunun yerini kodda belirtilen görev tanımları çerçevesinde kodun belli bölümlerini ve CTU Kodu ağırlıklı olarak veren eğitimlerin çalışılan tesisteki görev tanımına göre alınması zorunluğu getirilmiştir.

Bu düzenleme ile IMDG Kod ilk sertifika eğitimleri görev tanımına göre 8 ila 24 saat arasında farklı saat dilimleri ile tanımlanmıştır.

İlgili görev tanımına göre IMDG Kodun kendileri ile ilgisiz bölümleri ile zaman kaybedilmesini önlemek maskatlı bu düzenleme sahada eğitim kurumlarının aynı görev tanımına uyan kişileri bir araya getirme ve tek kurumda eğitim seminer yeter sayısını bulma konularındaki sıkıntılar ile eğitimlerin kurumlar tarafından verilmesini daha zor hale getirmiştir.

Yapılan düzenleme aynı zamanda yenileme eğitimlerininde sürelerini ilk sertifika eğitimi süreleri ile orantılı olarak değişiklikler gerçekleştirilmiştir.

Yayınlanan yönerge metni ektedir.

IMDG Kod egitim-yonergesi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir